Senin Dinin Benim İçin Dinlerin En Sevimlisi

0
1001

Senin Dinin Benim İçin Dinlerin En Sevimlisi

Senin Dinin Benim İçin Dinlerin En Sevimlisi

Ebu Hureyre Radıyallahü Anh şöyle anlatıyor:

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Necid bölgesi önüne atlı bir birlik gönderdi. Birlik Sümame b. Asal adında birini alıp getirdi. Esiri mescidin direklerinden bir direğe bağladılar. Arkasından Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem yanına çıktı ve;

“Ey Sümame gönlünde ne var? buyurdu. O daha gönlümdeki hayırdır, eğer beni öldürürsen kan davası olan birini öldürmüş olursun. İyilikte bulunacak olursan şükredecek birisine iyilik etmiş olursun. Eğer mal istersen dileğini iste!’ dedi.

Ertesi güne kadar bırakıldı, sonra yine Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem ‘Ey Sümame gönlünde ne var?’ buyurdu. O da ‘Gönlümdeki sana söylediğim şeydir; eğer iyilikte bulunursan şükredecek birisine iyilik etmiş olursun dedi. Akabinde sonraki güne kadar serbest bırakıldı. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem sonra yine ‘Ey Sümame gönlünde ne var?’ buyurdu. O da ‘Gönlümdeki sana söylediğim şeydir.’ dedi. Bunun üzerine Sümame’yi  salıverin.’ buyurdu.

Sümame hemen mescidin yanındaki hurmalığa gidip boy abdesti aldı, sonra mescide girdi ve ‘Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden Resulullah. Ey Muhammed, Allah’a yemin olsun ki yeryüzünde senin yüzünden daha fazla nefret ettiğim bir yüz yoktu. ama şimdi senin yüzün bana yüzlerin en sevimlisi oldu. Allah’a yemin olsun ki Senin dininden daha fazla nefret ettiğim bir din yoktu. ama şimdi  Senin Dinin Benim İçin Dinlerin En Sevimlisi. Allah’a yemin olsun ki Senin memleketinden daha fazla nefret ettiğim bir memleket yoktu. Ama şimdi senin memleketin, bana memleketleri en sevimlisi oldu. Ben umreye niyetlenmişken senin atlıların beni yakaladı, ne buyurursun?’ dedi. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem kendisini sevindirip müjdeler verdi ve Umre yapmasını emreyledi. Sümame, Mekke’ye geldiğinde birisi ona ‘Dininden döndün ha!’ dedi. O da ‘Hayır, ama Allah’ın elçisi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ile birlikte Müslüman oldum. Allah’a yemin olsun ki Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem izin verdikçe artık Yemame’den size bir buğday tanesi bile gelmez dedi.”

Hadis-i Şerif’ten alınması gerekenler:

1.Müslümanların ibadetlerini ve huylarını vakıf olması için kafir bir kimseyi mescide bağlamakta bir sakınca yoktur.

2. Hata yapan kimseyi bağışlamak çok önemlidir. Çünkü Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in Sümame’yi affetmesi ve karşılıksız salıvermesi, Sümame’nin İslam’dan nefret ederken İslam’ı çok seven kimselerden olmasına sebep oldu.

3. İslam’a girecek olan kimsenin boy abdesti alması gerekir.

4.Bir kişinin İslam’a girme ihtimali varsa, özellikle de İslam’a girecek olan bu kişi başkalarının da İslam’a girmelerine vesile olacaksa, o kişiye yumuşak davranmak ve ikramda bulunmak gerekir.

Kaynak: Peygamber efendimizin dilinden Sahih Kıssalar

Senin Dinin Benim İçin Dinlerin En Sevimlisi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.