İdeal ve Hâyırlı Kadının Özellikleri

0
1688
Hayırlı ve İdeal Kadın Kimdir?

İdeal ve Hâyırlı Kadının Özellikleri

Allahtan korkup söz dinleyen güzel kadın, yoksulu padişah yapar. Dostum; yanında uygun bir karın varsa git, kapıda bin kere nöbet tut! Bütün gün kaygı çeksen bile bir dert ortağın varsa, hiç korkma. Çünkü Yüce Allah; evi mamur, karısı dost olanlaraesirgeyerek bakar. Kadın, hem güzel ve hem de namusluysa; kocası, ona baktıkça kendini cennette bilsin. Kalbi, esinin sevgisiyle dolup taşan kişi, dünyada gönül dileğine kavuşmuş demektir.

Hayırlı ve İdeal Kadın Kimdir?
Hayırlı ve İdeal Kadın Kimdir?

Kendi namuslu ve tatlı dilliyse, onda güzellik ve çirkinlik arama. Ahlakı güzel olan kadın, varsın çirkin olsun, ne önemi var! Zira onun güzel ahlakı, bütün kusurlarını örter. Çirkin ve fakat iyi huylu kadın, peri yüzlü ama çirkin huylu kadıdan daha hayırlıdır. İyi huylu kadın, kocası sirke getirse, helva niyetine yer. Kötü huylu kadın ise, kocasının getirdiği helvayı suratını sirke yaparak beğenmez. Kocasının iyiliğini isteyen kadın, eşinin ruhunu dinlendirir. Huysuz kadınlara gelince, Allah bizi, bu gibilerin şerrinden muhafaza etsin!

Dudu bile karga ile beraber olunca kafesten kurtulmayı kendine ganimet bilir. Eşin, karga gibi olursa; ya al başını git ya da otur, her türlü zahmete katlan, dur. Dar pabuç giymektense, yalınayak gezmek iyidir. Bunun gibi, evde kavga etmektense, yolculuk belasına katlanmak gerekir. Evinde çatık kaş göreceğine; git zindanda uyu, daha güzel. Evinde kötü huylu karısı olan koca için seyahat, bayram demektir. Eğer bir evden kadın sesi yüksek çıkıyorsa, o evde huzur ve mutluluk arama.

Kadın çarşıya, pazara izinsiz gidiyorsa onu uyar. Söz dinlemiyorsa, söz geçiremiyorsan; sen, kadın gibi evde otur; o, erkek gibi gezsin dolaşsın. Kadın, erkeğin sözünü dinlemiyorsa ona erkek denmez. Bu yüzden ona kadınların giydiği mavi entari giydirilmelidir.

Cahil ve hain kadın alırsan, kadın değil, başına bela almışın demektir. Kadın bir parça arpa için hıyanet ettikten sonra, sen buğday ambarını gözünden çıkar. Karısı eli ve kalbi doğru olan erkeğe, Allah’ın lütfü geniş ve sınırsızdır.

Kadın yabancıların yüzüne mi gülüyor. Kocasına söyle artık erkeklikten bahsetmesin. Kadının gözü yabancılara karşı kör olmalı, kadın evden dışarı çıkarsa mezara gitmeli. Küstah kadın, elini rastığa sürdüğü zaman söyle karalı elini kocasının yüzüne çalsın. Her şeye rağmen baktın ki kadın hala evinde durmuyor, artık o evde durman akıl karı değildir. Uygunsuz, iffetsiz kadının elinden timsahın ağzına kaç. Çünkü namusunla ölmek, namussuzca yaşamandan daha hayırlıdır.

Sözün özü; iyi huylu, güzel kadın; huzur, ikbal ve mutluluk demektir. Öylesini asla bırakma. Kötü huylu, çirkin kadına gelince; bırak gitsin, kaç kurtul.

| Şeyh Sadi Şirazi, Bostan, Bâb 5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.