Hz. Hasan Efendimizin İlim Hakkında Vasiyeti

1
584
Hz. Hasan Efendimizin İlim Hakkında Vasiyeti

Hz. Hasan Efendimizin İlim Hakkında Vasiyeti

İlim öğrenmek her insanın ufkunu genişleten en önemli kıstastır. Hem İslami ilimleri, hem de dünyevi ilimleri öğrenmemiz, hem kendimiz için, hem de insanlık için elzem bir durumdur.  Konuyla ilgili Hz. Hasan efendimizin bir vasiyeti vardır.

Peygamber Efendimiz’in torunu Hz. Hasan (r.a) kendi çocuklarıyla kardeşinin çocuklarını toplayıp şöyle dedi:

“Yavrularım ve kardeşlerimin evlatları! Siz bugünkü insanların küçüklerisiniz ancak pek yakında diğer insanların büyükleri durumuna geleceksiniz. Öyleyse mutlaka ilim öğreniniz! Öğrendiği ilmi ezberleyip rivayet etmeye gücü yetmeyen de onu yazıp evine koysun!”(1)

Rasulullah Efendimiz (s.a.v), Cenab-ı Hakk’ın bir sıfatı olan “ilm”e çok ehemmiyet vermiştir. Ashab-ı kiram ve daha sonra gelen Müslümanlar da bilhassa Kur’an, hadis, fıkıh ilimlerine çok önem vermişler, ilk günlerden itibaren hadis-i şerifleri yazıp ezberlemişler, onlar üzerinde tefekkür edip hükümlerinde derinleşmişlerdir. Bu şekilde bizlere çok büyük ve paha biçilmez bir miras bırakmışlardır.

Bizlere  düşen bu mirasa sahip çıkmaktır. Hem kendi ahiretimiz için, hem de insanlığa ışık olacak bu vasiyete sımsıkı yapışmamız gerekmektedir. İlim karanlık yolda giderken elde tutulan bir meşale gibidir. Önünü aydınlatmak için bu meşaleyi tutan yolunu kaybetmeyecektir. Rabbim bizleri doğru yoldan ayırmasın.

1.Darimi, Mukaddime, 43\517

Yararlanılan Kaynak: Cennet Reyhanları- Dr. Murat Kaya

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.