Hamilelik Esnasında Okunacak 15 Altın Tavsiye

0
29842

1) 70 bin ‘Sübhanallahi ve Bihamdihi okunursa, çocuk salih olur, ilk dört ay içinde okunması daha evladır. Sübhanallahi ve bihamdihi 2) Araf Sûresi’nin 189.Âyeti Kerîmesi her farz namazdan sonra okunursa, doğacak çocuğun fiziki yapısı düzgün olur.

3) Hamile kadın Arabî ayların ilk günlerinde A’lâ suresini (87.sure) yazıp, üzerinde taşırsa, çocuğu zeki ve gürbüz (sağlam) olur. zeki ve gürbüz çocuk 4) Hamilelik boyunca her gün bir cüz Kur’ân okunur, böylece hamilelik süresince dokuz hatim tamamlanmış olur.

Yusuf Kandehlevî Hazretleri’nin beyanına göre, hamileliğin altınca ayından sonra, her gün bir cüz okuyarak, üç hatim indiren kişinin çocuğu hafız olur.(1) Hamile kadınlar hatim yaparsa, bebeğin beynine yerleşir ve dünyaya gelince Kur’ân-ı Kerîm’i çabuk öğrenir.(2)

5 Doğacak çocuğun Peygamber ahlaklı olması için; hamilelik döneminde her gün bir defa Enbiya sûresi okunur, buna imkân bulamayan en az 70 tane okumaya gayret eder, bu sayıya ilk dört ay içinde ulaşmak daha evlâdır.

6) Doğacak çocuğun ‘Lokman sözlü, Yusuf yüzlü’ olması için; hamileliğin her günü bir tane Yusuf sûresi okunur. Buna imkân bulamayan tek sayı olarak okuyabildiği kadar okur, bunun da ilk dört ay içinde okunması evlâdır.(Maşâallah demeyi unutmayın.:) Güzel yüzlü çocuk 7) Çocuğun hayırlı olması niyetiyle dokuz ay boyunca her gün bir tane Yasin sûresi okunur. Eğer Yasin sûrelerinin sayısını 500’e tamamlayabilirse, doğacak olan çocuk biiznillah alim olur.

8) Ahlâkının güzel olması için, 70 tane İnsan sûresi okunur.

“Hamile kadın, 4 aydan sonra Tv. veya sokakta haram olan bir kimseye baksa, çocuğa sirayet eder. Osmanlı Devleti zamanında kadın hamile olunca şehrin uzağında kimsenin olmadığı bir yere çekilirdi ve yanında sadece bir hizmetçi bulunurdu.” (3)

Güzel ahlaklı çocuk 9) Al-i İmrân sûresi 35.ayette geçen ‘Rabbi’ kelimesinden başlayıp, ayetin sonuna kadar olan ( Hanne validenin Meryem validemize hamile kaldığında yaptığı) dua kısmı 9 ay boyunca okumaya devam edilir. Hanne Validenin bu duasına karşılık Allahu Teâlâ Hazretleri ona Meryem Validemiz gibi velâyet (Allah Teâlâ’ya dostluk) mertebesinde bir evlât nasip etmiştir. Mânasını bilip, düşünerek ve ihlasla bu duaya devam eden kişi için de Allah’ın (celle celalühü) izni ile aynı netice ümit edilir.(4)

“Selef-i Salihin zamanında bir kadın hamile olunca, Arabistan’a gidecek olan bir kimseye iki bez verirdi, biri Kabe’ye biri Ravza’ya sürülsün diye. Gelince bu bezler yıkanır, hamile kadın o suyu içerdi. Kabe’ye sürülen bezin tozlarıyla, Allah’ın (celle celalühü) farzlarının azameti ve Ravza’ya sürülen bezle Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sünnetlerinin sevgisi çocuğa işlensin diye…” (5)

10) İbrahim sûresi çok okunursa, çocuk yumuşak huylu olur.

11) Her gün 1 defa Meryem sûresi okunur.

12) Çocuğu şeytanın zararlarından korumak için; Al-i İmrân sûresi okunur. Kuranı Kerim 13) Çocuğun azalarının tam olması niyetiyle her gün iki rekat namaz kılınır.

14) Fatıma (radıyallahu anha) validemiz gibi doğumunun kolay olması için, her gün Fatiha sûresi okunup, hediye edilir.

15) 70 bin tane kelime-i tevhid okunur. kelimei tevhid

Kaynaklar; 1) Eğitimci Hasan Günkızıl Hocanın Sohbetinden 2) Biyolog ve Gen Uzmanı Dr.Aidin Salih bkz. www.sade hayat der. 3) Eğitimci Hasan Günkızıl Hocanın Sohbetinden 4) F.Tükyılmaz Hocanın Sohbetinden 5) Eğitimci Hasan Günkızıl Hocanın Sohbetinden. Diğer bilgiler için yararlanılan kaynak ise; Her Anneye Lazım Kitabı, Muallim Neşriyat, Hazırlayan, E.Muratoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.