Cennete En Son Giren

0
1382

Cennete En Son Giren

İbni Mes’ud radıallahu anh’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

cennete en son giren adam

“Ben cehennemden en son çıkacak (veya cennete en son girecek) kimseyi biliyorum. O adam, cehennemden emekleye emekleye çıkar. Allah Teala ona, ‘Haydigit,cennete gir.’ buyurur. Adam cennete gider, fakat ona cennet doluymuş gibi gösterilir. Geri dönüp Allah Teala’ya ‘Ya Rabbi! Cenneti dolu buldum!’ der. Allah Teala ona, ‘Git cennete gir.’ buyurur. Tekrar oraya gider, yine cennetin dolu olduğunu zanneder. Bir daha geri dönüp Allah Teala’ya, ‘Ya Rabbi! Orası dopdolu!’ der. Allah Teala ona yine, ‘Git cennete gir, orada senin dünya kadar ve dünyanın on misli (veya dünyanın on misli büyüklüğünde) yerin var.’ buyurur. O adam, ‘ Ya Rabbi! Sen kainatın hükümdarı olduğun halde benimle alay mı ediyorsun? (veya benim halime mi gülüyorsun).’ der.

Hadisin ravisi İbni Mes’ud şöyle der: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in, gerideki dişleri belirinceye kadar gülümsediğini gördüm. Sonra şöyle buyurdu:

“İşte cennetliklerin en aşağı seviyesinde bulunan adamın derecesi budur.” (Buhari, Müslim)

Muğire İbni Şu’be radıallahu anh’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah salllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Musâ aleyhisselam, Rabbine, ‘Cennettekilerin en aşağısı derecesi nedir? diye sordu. Allah Teala da şöyle buyurdu:

‘O, cennettekiler cennete girdikten sonra çıkagelen bir adamın derecesidir ki, kendisine “Cennete gir!” denir. O da “Ya Rabbi! Herkes yerine yerleşmiş ve alacağını almışken ben nereye gideceğim?” der. Ona ” Sana dünya hükümdarlarından birinin mülkü kadar yer verilse razı olur musun?” diye sorulur. O da ” Razıyım ya Rabbi!” der. Allah Teala ona,”İşte bu kadar şey hep senindir. Onun on misli de senindir. Bir de neyi arzu ediyorsan, gözün neden hoşlanıyorsa hepsi senindir.” buyurunca adam, “Razı oldum ya Rabbi!” diyecek.’

Daha sonra Musa aleyhisselam, ‘ Ya Rabbi! Cennettekilerin en üstün derecesi nedir? diye sordu. Allah Teala şöyle buyurdu:

‘ Onlar benim seçtiğim kullardır. Onların keramet fidanlarını elimle ben dikip mühür altına aldım. Onlara hazırladığım nimetleri ne bir göz görmüş, ne bir kulak duymuş, ne de bir kimsenin hatır ve hayalinden geçmiştir.” (Müslim)

Hadis-i Şeriften alınması gerekenler:

1- Allah, cömertlerin en cömerdidir. Sâlih kullarına lütuf ve ikramı sınırsızdır.

2- Cennete en son giren kişiye, dünya büyüklüğünde veya onun on misli yer verilir.

Kaynak: Sahih Kıssalar- Abdul Mennan Joulha

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.