Alkol İçeren Ürünler Abdeste ve Namaza Engel midir?

0
1612
Alkol-İçeren-Ürünler-Abdeste-ve-Namaza-Engel-midir

Alkol İçeren Ürünler Abdeste ve Namaza Engel midir?
Öncelikle şu hususa dikkat etmeliyiz. Alkollerin hepsi sarhoş edici değildir. Yani Kur’ân’da “hamr” olarak geçen ve “sarhoş edici” özelliği bulunan alkol türleri necistir ve haramdır. Bunun dışında, örneğin, metil alkol cinsi necis sayılmamaktadır.

Bakara Sûresinin “hamr” ile ilgili âyetlerinin tefsirinde Elmalılı Hamdi Yazır bu konuda şöyle demektedir:

“Üzüm şarabından yapılmayan ispirto, bira vesaire müskirat içilemezse de elbiseye veya bedene sürülmesi de namaza mâni olur diye iddia edilemez.” 

| Hak Dini Kur’ân Dili, 2/763.

Buradan da anlaşılacağı gibi deodorant, parfüm ve kolonyadaki alkol Hanefi mezhebinin bazı imamlarına göre necis kabul edilen alkol cinsine girmediği için elbiseye veya bedene sürülmesiyle namaza engel olmaz. Şâfii ve Hanbeli gibi diğer mezheplere göre pis sayıldığı için, sürülen yeri yıkadıktan sonra namazı kılmak gerekir.

Makyaj yapıldıktan sonra namaz kılınıp kılınmayacağı konusunda ise birkaç noktaya dikkat etmeliyiz:

1) Makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalıdır. Abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Şayet içinde pis madde var ve altına suyu geçirmiyorsa, bu halde iken namaz kılınamaz, bir an önce giderilmelidir.

2) Kadın makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve mahremlerinden (oğlu, babası ve kardeşi gibi) başkasına göstermemelidir. Yabancı erkeklere o şekilde görünmesi ve dışarı çıkması insanı günaha sürükler.

3) Oje konusu: Bilindiği üzere, abdestin sahih olabilmesi için suyun abdest azalarının dış kısmına temas etmesi gerekir. Eğer abdest azalarına sürülen madde (oje, krem, vs,..), suyun temasına engel oluyorsa abdest sahih olmaz. Oje tırnağa bütünüyle sürüldüğünden suyun alta geçmesine engel olmaktadır. Dolayısıyla ojeli bir şekilde abdest alınmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.